.

FLORBALOVÁ ROČENKA
FBC DOŠWICH MILEVSKO
SEZONA 2013 – 2014

ZPRÁVA PŘEDSEDY KLUBU

     Sezona 2013-3014 byla pro náš klub FBC Došwich Milevsko velmi důležitá. Po loňské sezoně, kdy jsme obsadili jedinou kategorii, mladší žáky, jsme se letos vrhli hned do čtyř věkových kategorií.

     Vznikli tak elévové, mladší žáci, starší žáci a junioři. Náš klub v současnosti čítá 75 aktivních hráčů. Junioři naskočili do III.ligy a zbývající kategorie hrály Jihočeskou ligu. Tento členský nárůst přináší další nové povinnosti, včetně organizačního zabezpečení kvalitních tréninků s kvalitními trenéry. Hned na úvod jsme posílili řady trenérů a zvýšili jejich kvalifikaci. V současné době máme  pět trenérů držitelů licence C, což je třetí nejvyšší  v republice a jednoho držitele licence D. Tyto pak doplňujeme novými,mladými stále aktivně hrajícími trenéry, kteří už také začínají pracovat s mládeží.

     Po organizační stránce bylo nezbytné zabezpečit všem dostatek tréninkových jednotek. V tomto směru je to velmi složité, protože milevská sportovní hala není nafukovací a o každou tréninkovou hodinu musíme bojovat. Tréninkový čas ještě doplňujeme v tělocvičně II.ZŠ JAK v Milevsku. V současnosti má každá věková kategorie týdně jeden samostatný trénink v hale, doplněný jedním tréninkem v tělocvičně.

     Další velmi důležitý bod pro vedení klubu je zabezpečení chodu klubu po finanční stránce. Současná situace v naší společnosti příliš nenahrává přísunu peněz do sportu. Náš klub je však velmi aktivní a snaží se shánět podporu všude, kde se dá. Díky našim milým sponzorům se nám podařilo sehnat částku, která nám dovoluje nakupovat pro hráče sportovní vybavení a pomůcky, trénovat a jezdit na turnaje. Těmto sponzorům patří náš velký dík, protože bez nich si chod našeho klubu dost dobře představit nedokážu. Proto také zvláštní stránku této ročenky věnujeme právě jim. 

     Zvláštní postavení ve finanční podpoře má město Milevsko. Každý rok nás finančně podporuje částkou, kterou obratem investujeme přes SPOS do nájmu v hale.Dále by ještě touto částkou měla být podpořena  sportovní výbava klubu a prezentace.Bohužel výše městských příspěvků není tak vysoká a ani letos ani v roce 2013 nepokryla již výše zmíněné nájmy. Toto je pro náš klub, s přihlédnutím na ostatní větší milevské kluby, velmi citlivé téma. V nadcházejícím období se proto chceme o tyto prostředky více zasadit. Florbal je v našem městě na vzestupu a to by mělo být signálem pro příslušná místa

Co se týká sportovních výsledků, budou detailně rozebrány jednotlivými trenéry po kategoriích. V globálu lze říci, že sezona byla velice úspěšná. Zhruba 80% všech hráčů nastupovalo letos poprvé do mistrovských bojů. Nejsložitější to měli junioři. Ti nastupovali proti hráčům, kteří hrají  florbal už třeba 10 let. O to větší poklona jim patří. Starší žáci drželi střed tabulky a jejich hra se pořád vylepšuje. Mladší žáci se i díky výborným výkonům v druhé polovině sezony stali třetím nejúspěšnějším týmem celé soutěže. A u elévů se dobré výsledky také začínají dostavovat. V každém případě splnili úlohu v seznamování se s novým sportem. Jako nejdůležitější však beru fakt, že bez ohledu na výsledky, o které nám zas až tak nešlo, všechny kluky  florbal baví a chodí jak na tréninky, tak na turnaje velmi rádi.

     V neposlední řadě bych také chtěl zmínit naše mimo sportovní aktivity. Začalo to soustředěním na Štědroníně, kde se vytvořila naše skvělá parta a všichni jsme si to moc užili. 

    Další velmi povedenou akcí byli  florbalové vánoce, kdy jsme se všichni sešli v milevské hale. Účast zhruba 150 lidí byla důkazem, že táhneme za jeden provaz a že se umíme bavit i všichni dohromady. Vrcholem naší mimo sportovní činnosti je pravidelná účast na milevských maškarách. Letos se nás zúčastnilo skoro 60 a utvořili jsme rekord v počtu klubových účastníků. Společně jsme doprovodili městem našeho obrovitánského draka a užili si spoustu legrace. 

     Jednou z dalších našich společných akcí letos byla účast na  florbalovém superfinále v 02 aréně v Praze. Zde jsme společně , trenéři i kluci, zhlédli vrchol extraligové sezony v ČR a načerpali spoustu poznatků ze hry na nejvyšší úrovni. 

JUNIOŘI  –  ročníky 1995 a 1998

     Tým juniorů má své začátky na in-line ploše na Milevském stadionu, kde se scházívala každý pátek partička až 12 lidí, aby si proti sobě jen tak zahráli. Nakonec z této party šli pokračovat v cestě za ligou pouze čtyři. Postupem času se přidávali další a další hráči, kteří měli zájem hrát  florbal nejen pro radost, ale chtěli také reprezentovat Milevský Došwich a tak se dal dohromady tým Milevských juniorů, ve kterém hrají kluci z Milevska, ale i okolních obcí.

     Tým byl přihlášen do 3. ligy juniorů a bylo jasné, že nebude lehké obstát v konkurenci týmů, které hrají pospolu několik let a zahráli si i vyšší ligy. Tato liga měla 10 účastníků, kdy se každý s každým utkal dvakrát a celkem každý tým odehrál 18 kol. Zápasy se hrály 3 x 15 minut čistého času a v každém hracím dni odehrál tým vždy dva zápasy. Cílem sezóny nebylo žádné umístění, ale hlavně posbírat zkušenosti a hrát pro radost. Kluci věděli, že to bude těžké, ale nebáli se a hned od prvního tréninku se do toho pustili naplno. Došwich překvapil hned na prvním turnaji, kdy první zápas prohrál pouze 3:4 s Třeboní. Další zápasy byly výsledkově na střídačku, až na třetím turnaji, kde čekaly první týmy ligy, už výsledky byly oba jednoznačnější. V prosinci se junioři utkali s třemi dalšími týmy i na přátelském turnaji v Milevsku, kde odehráli vyrovnaný turnaj. V polovině sezóny jsem přistoupil k zásadnímu rozhodnutí vzít k našemu týmu nového trenéra (Jaromír Hrůza), tento krok byl velmi vydařený, jak se ukázalo. Tým se zvedl herně a odehrál zápasy, kde dokázal i velmi překvapit. Největší překvapení dokázali kluci v Kaplici, kde odehráli perfektní zápas s týmem Havlíčkova Brodu, který za celou sezónu neztratil jediný bod. Po většinu zápasu se hrálo vyrovnaně, až tři minuty před koncem Milevským po perfektním výkonu došly síly a obdrželi 4 branky, ale výsledek 3:10 byl proti týmu, kde hrají i kluci z extraligy, velmi cenný. Nejlepší turnaj přišel 15. 3. 2014 v Havlíčkově brodě, kde i v oslabeném týmu, kdy se někteří nemohli vypravit na tento turnaj kvůli lyžařskému výcviku, zrodila první plnocenná výhra. Nejprve jsme se utkali s Pelhřimovem, kde jsme po hektickém závěru zápasu podlehli 5:6. Poté přišel zápas s Dačicemi, kde jsme předváděli skvělou hru a zaslouženě jsme vyhráli 9:5 a mohli jsme si užívat skvělou výhru. Za celou sezónu je vidět velký pokrok, ale i skvělá parta lidí, která si  florbal užívá a hraje ho pro radost. 

     Nyní pár slov k uplynulé sezóně od trenéra Jaromíra Hrůzy. Od doby, kdy jsem kluky poznal (listopad 2013) pozoruji obrovské zlepšení každého hráče jak v herní činnostijednotlivce, tak i v týmové hře, zvláště když uvážím, že tento tým vznikl převážně ze začátečníků nastupující v 3. lize juniorů, ačkoliv 80% týmu tvořili hráči věkově spadající do kategorie dorostenci. Tým sbíral velmi cenné zkušenosti, pravda ovšem dosti hořké, ale i takovéto „úspěchy“ se počítají, neboť všechno zlé je pro něco dobré. Naopak vidím v tom i ponaučení, kdy chybami se člověk učí. Mezi malé úspěchy, ale o to větší kroky k výkonnostnímu růstu tohoto týmu řadím povedené třetiny, kdy i za velmi nepříznivého stavu nikdo nevěšel hlavu a dokázali jsme se rvát o výsledek do posledního hvizdu rozhodčího, např.: zápas ze 6. 4. 2014 s FK Slovan Jindřichův Hradec, kdy po dvou třetinách svítilo skóre 0:6 v náš neprospěch a kluci i přes tento frustrující výsledek vydali v poslední třetině co mohli a tuto periodu vyhráli poměrem 5:3. Na konečný výsledek to nakonec nemělo takový vliv, ale naopak oceňuji, jak se tým dokázal „kousnout“ a poznal, že ono to nakonec jde hrát vyrovnanou partii s týmem z výšších příček tabulky a hradečtí měli velké problémy. 

     Cíle pro následují sezonu jsou o poznání vyšší než v té první, a to uhrát alespoň střed tabulky. Začátek cesty za těmito cíly pramení v letní přípravě zaměřené nejen na fyzičku, přestože většina týmů se věnuje pouze fyzické přípravě, ale i trénink v hale nebude chybět. V této fázi se k týmu připojila i hráčka Michaela Blažková. Sezona pro tým skončila účastí na domácím turnaji mužů, kterého se tým zúčastnil jako zástupce mužské kategorie, jež jako jediná v Došwihu chybí. 

STARŠÍ ŽÁCI  –  ročníky 1999 a 2000

     Historicky první sezonu v Jihočeské lize starších žáků lze nazvat pro FBC Došwich za vpravdě průkopnickou. Naprostá většina týmu se skládala z florbalových nováčků. Několik málo výjimek, kteří odehráli již předešlou sezonu v kategorii mladších žáků, čekala zase premiéra na větších rozměrech hřiště a standardním 5+1 počtem hráčů. Novici „v oboru“ byli i oba trenéři. Některé zápasy se nám herně i výsledkově povedli skvěle, jindy nás soupeř přehrával ve všech činnostech. Celkově však tato sezóna naplnila představu o soutěžním florbalu a za předvedené výkony a výsledky se rozhodně stydět nemusíme. Sedmé místo v krajské lize se ziskem 24 bodů je určitě dobrým počinem a nadějí do další sezony.

     U většiny z hráčů jsme  během roku zaznamenali zlepšení v individuálních herních činnostech i v kolektivním pojetí hry, což je velmi povzbuzující do další práce. K tomu, abychom se mohli rovnat nejlepším mužstvům,však vede ještě dlouhá cesta. Aby byla úspěšná, je třeba na sobě ještě hodně pracovat, pravidelně se zúčastňovat tréninků a přistupovat k nim s velkým nasazením. Pokud budete nadále mít snahu na sobě pracovat, budeme vás ve vašem úsilí podporovat.
     Rodičům děkujeme za pomoc s organizací turnajů a dopravou na zápasy. 

     trenéři starších žáků i pro sezonu 2014-15 Pavel a Zdeněk

MLADŠÍ ŽÁCI  –  ročníky 2001 a 2002

     Mladší žáci týmu FBC DOŠWICH  Milevsko se zúčastnili Jihočeské ligy. Tato soutěž se hraje formou turnajů, ve kterých každý tým sehraje čtyři mistrovské zápasy. Celkem tedy milevský tým odehrál 40 mistrovských zápasů s týmy z celého kraje. Bilance milevského týmu je více než lichotivá a povzbuzující. Ze čtyřiceti zápasů jich 29 vyhráli, dvakrát remizovali a devětkrát prohráli. 

     Z celkového počtu deseti turnajů  DOŠWICH  vyhrál celou polovinu, tedy pět. Zejména se jim dařilo v závěru sezony, kdy byla znát velká sehranost týmu a celková herní vyzrálost hráčů. Vždyť vyhráli tři turnaje po sobě a ve dvanácti zápasech po sobě jdoucích nepoznali hořkost porážky.
     Celá soutěž se hraje systémem 3+1, tedy tři hráči v poli a jeden brankář. Hrací doba je 18 minut hrubého času. Kádr týmu se během sezony ustálil na 16 hráčů včetně tří brankářů. Kluci se velmi dobře sehráli a podařilo se jim vytvořit velmi kompaktní tým, který nebyl postaven na individuálním výkonu jednotlivce.
     Tréninkové jednotky byly stanoveny na čtvrtek ve sportovní hale a v neděli v tělocvičně. Docházka na tréninky byla velmi uspokojivá. Velkým pozitivem bylo, že kluci drželi velmi dobrou partu, která se nastartovala na soustředění na Štědroníně a kluci veškeré tréninky a mistrovské zápasy odehráli s velkým zaujetím a chutí se neustále zlepšovat. 
     Jedna sezona končí, ale začíná druhá a my se musíme dívat do budoucna. Osm hráčů ročníku 2001 nám odchází do starších žáků a bude třeba vybudovat mužstvo nové. Osm hráčů základního kádru nám zůstává i pro nadcházející sezonu a budou tvořit kostru nového týmu. Přicházejí nám i další nováčci na nábory a hlavně také elévové ročník 2003.
     Takže vzhůru do nové sezony, děkuji všem spolupracovníkům a hlavně obětavým rodičům a těším se na sezonu 2014-2015.
     Lukáš Dolejš

Soupiska týmu:   
brankaři: Jakub Prokop, Miloš Kahoun, David Hejný

hráči v poli: Václav Žalud, Martin Dolejš, Václav Strouhal, Vojtěch Bečka, Petr Dolejš, Adam Černý, Adam Fridrich, Radek Bican,  Michal Pultar, Vojtěch Šobek, Vojtěch Brož,  Matyáš Pátek, Vojtěch Soulek 

trenéři:      Lukáš Dolejš, Martin Strouhal

ELÉVOVÉ  –  ročníky 2003 a 2006

     Tento rok byl pro náš klub prvním, kdy jsme měli elévy. Takže jsme v této kategorii vstupovali do neznámých vod. Trénovali jsme dvakrát týdně a během sezóny kluky čekalo devět turnajů na hřišti o velikosti 20 m x 11 m. Hrálo se systémem 3 hráči + brankář  a se sníženými brankami o 30 cm. Délka hrací doby byla 12 minut.
     Soupeřem nám byly týmy – 1. FbK Tábor, FBC Sokol Písek Lišáci, FBC Sokol Písek Myšáci, FBC Spartak Kaplice, FBC Štíři Č. Budějovice, FBC UNITED Č. Budějovice, FK Slovan Jindřichův Hradec, SK Meťák České Budějovice a TJ Centropen Dačice.     
     Hned v začátku sezóny na nás připadlo pořadatelství dvou domácích turnajů, což pro kluky bylo jistě dobře. Pro většinu to bylo vůbec poprvé, kdy se účastnili nějakého turnaje a domácí prostředí jim jistě pomohlo překonat tuto nejistotu. Jaké ale pak bylo překvapení, když hned na prvním turnaji jsme obsadili úžasné druhé místo. Kluky za tento výkon samozřejmě sladká odměna, v podobě dvoupatrového dortu, neminula.
     Horší už to ale bylo pro nás jako pořadatele. Jelikož jsme v této kategorii byli noví a hned první dva turnaje se konaly u nás, neměli jsem možnost se seznámit, jak tyto turnaje organizují ostatní týmy. Dnes, když se podívám zpět a srovnám všechny turnaje, tak si myslím, že ty naše turnaje patřily k těm nejlépe zorganizovaným.
     Následující čtyři turnaje jsme hráli v Písku. Kluky tyto turnaje velice bavily, protože se hrálo na dvě hřiště a oni šli doslova ze zápasu do zápasu, většinou jen s 15 minutovou přestávkou. Turnaje tím nabíraly velký spád. Zde jsme se povětšinou umisťovali ve středu tabulky.
     Poslední tři turnaje nás čekaly v Českých Budějovicích. Předposlední turnaj jsme vyhráli, což jsme s velkou radostí oslavili v Budějovickém McDonaldu. Do posledního turnaje jsme kluky rozdělili na dva týmy. Starší PANTEŘI a mladší MEDVĚDI. Na tento závěrečný turnaj jsme se moc těšili, ale bohužel špatná organizace ho úplně zkazila. Nic méně v odehraných zápasech bylo vidět, že kluci za tento rok udělali pořádný krok dopředu. A ač jsme byli v tomto roce v této soutěži nováčky, určitě jsme nepatřili mezi nejslabší týmy, když se nám podařilo i jeden turnaj vyhrát. Věřím, že pokud klukům vydrží bojovnost a chuť do hry jako v posledních dvou turnajích, bude se jim dařit i v příštích letech ve vyšších soutěžích.
     Na závěr bych chtěl poděkovat rodičům našich elévů za pomoc v této sezóně.

Soupiska týmu:

hráči: KOTRBÁČEK Jan, TROJÁČEK Lukáš, ČERNÝ Ondřej, KOTRBA Jakub ,MÁNEK Radek, HEJHAL Jan, ŠOBEK Vít, VESELÝ Jakub, HOREK Denis, KRÁL Martin, KOFROŇ Adam, HRDLIČKA Jakub, DOLEJŠ Daniel, ŘEŽÁBEK Jakub, ČUNÁT Karel, HABART Matěj

trenéři: ŠOBEK Viktor, HABART Tomáš, NOVÁK Martin

asistenti: ŠOBEK Vojtěch, KOTHERA Pavel, ALEXA Tomáš

Co nás čeká v nové sezoně 2014/2015

     Už na konci sezony 2013/2014 se musíme dívat dopředu na to, co bude dále v sezoně nové. V současné době dochází k přesouvání hráčů do starších kategorií. Kluci se rozloučili s kamarády, se kterými bojovali celý rok o dobré výsledky a kteří díky svému ročníku narození postupují o kategorii výše. V červnu jsme přihlásili opět čtyři kategorie do mistrovských soutěží. Junioři budou hrát III.ligu, starší žáci, mladší žáci a elévové budou hrát Jihočeské ligy svých kategorií. Od května probíhá nábor nových hráčů a to především do nejmladších kategorií elévů a přípravky.Tento nábor se zatím jeví velmi úspěšný a přibývá nám spousta zájemců o tento sport. Posílili jsme trenérské zastoupení v těchto kategoriích tak, aby kluci měli co nejindividuálnější přístup.
     Velmi příjemným překvapením je kategorie děvčat – juniorek. Na jaře se začal skládat tým děvčat, které tento sport také oslovil a která začala trénovat pod vedením Vítka Strouhala a Martina Nováka. Podařilo se domluvit i první přátelské utkání s vrstevnicemi ze Soběslavi, které hrají ligová utkání. Kromě vítězství byla velkým příslibem do budoucna předvedená hra a bojovnost našich děvčat. Doufáme,že tento tým bude vzorem i ostatním děvčatům z mladších kategorií, které budou u nás také vítány.
     Co se týká organizace klubu, můžeme říci, že je stabilizována. Od září se budou školit další noví trenéři a také chceme mít v klubu své licencované rozhodčí. Proto někteří dobrovolníci budou také absolvovat školení rozhodčích pro udělení licence. Pro příští sezonu počítáme s počtem okolo 100 hráčů a hráček a těm chceme vytvořit maximální podmínky v rámci našich finančních možností. Absolutní přednost má vybavení tréninkovými pomůckami a nářadím. Jako největší  boj vidím umístění tréninkových jednotek do sportovní haly. Bohužel ta není nafukovací a sportů v Milevsku je dost. V současné době máme přislíbené současné termíny tréninků, ale my doufáme, že se nám je podaří ještě navýšit. S tím souvisí i finanční stránka fungování klubu. Bohužel nám město na tento rok nepřispělo dostatečnou námi požadovanou částkou a tak budeme muset opět hledat i jiné zdroje. Díky našim sponzorům se nám zatím daří rozpočet pokrýt a my doufáme, že tomu bude tak i v nadcházející sezoně.
     V mimo sportovních aktivitách hodláme rozhodně pokračovat dále, protože to k DOŠWIHU neodmyslitelně patří. Začínáme v červnu rozlučkou se starou sezonou na Vášáku, v létě nás čeká velmi oblíbené soustředění na Štědroníně, poté Pohádkový les v Milevsku s naším drakem,který rozhodně pojede v doprovodu početné družiny na Maškarách 2015. A spousta dalších aktivit během celé sezony, které kluky velmi baví a hlavně udržují dobrou partu.
     Co je nejdůležitější v celé nové sezoně, je stejné jako v té letošní. Aby kluky a děvčata tento sport bavil, rádi chodili na tréninky a zápasy,aby byla pořád dobrá parta a nikdo se nezranil.To je přání celého našeho realizačního týmu a pro to uděláme maximum.

     Závěrem bych chtěl poděkovat zejména všem, kteří se spolu se mnou podílejí na vedení klubu, všem trenérům, hráčům, rodičům, všem sponzorům a městu Milevsku za to, že nám pomohli florbal v Milevsku nastartovat a povznést na velmi dobrou úroveň. Jsem moc rád, že s Vámi všemi můžu spolupracovat.

MVDr. Lukáš Dolejš
Předseda klubu FBC Došwich Milevsko

PODĚKOVÁNÍ SPONZORŮM   

     Vážení přátelé sportu a florbalu zvláště. Chtěl bych Vám touto cestou poděkovat za podporu našeho klubu FBC DOŠWICH Milevsko. Plně si uvědomuji situaci, která v současné době v obchodní a podnikatelské sféře je. O to víc si vážíme Vaší podpory, která je pro náš klub velmi důležitá. Díky Vašim příspěvkům můžou naši hráči trénovat a hrát v podmínkách, které jsou vyhovující pro tento sport. Veškeré Vaše prostředky jdou na podporu mládeže a nakupujeme pro ně sportovní vybavení, jako jsou dresy, míčky, mety, kužele, brankářské vybavení a další velmi potřebné věci. Podstatná část z Vašich peněz také přispívá na nájem sportovišť, protože příspěvky od města nám bohužel nepokryjí ani tuto položku. Část peněz byla také vynaložena na vzdělání nových trenérů a zvýšení kvalifikace současných, aby naši trenéři odváděli co nejlepší práci s mládeží.
     Ještě jednou Vám moc děkuji za podporu a věřím, že naše spolupráce bude pokračovat i v příštích sezonách.